Smutná zpráva - ing. Milan Smutný in memoriam


Jen před měsícem jsme četli v novinách o jubileu v pardubickém spolku, když Milan Smutný oslavil krásné devadesáté narozeniny.

 

Zbytek textu a obrázků Pavla Pavlíčka na webu zde... 

Jubilea v pardubickém spolku


S věkem rostou kaktusy do krásy, říkává se. O kaktusářích to sice většinou tak úplně neplatí, ale přesto jsou některá významná životní čísla hodna zmínky.

Letos dovršili úctyhodného věku hned tři významní členové pardubického spolku pěstitelů sukulentů. Rovných devadesáti let se dožil ing. Milan Smutný, nestor našeho klubu. Mnoho kaktusářů z celé republiky, zvláště těch starších, jej zná jako jednoho z čilých objížděčů sbírek, neboť jeho povolání jej nutilo k intenzivnímu cestování po celé zemi - ale zároveň mu ho také umožňovalo - a v jeho rámci se často stavoval v různých kaktusových sbírkách a dodnes je jedním z pamětníků, kteří dají k dobru nějakou historku ze setkání s Janem Šubou, Vladislavem Vojtou, Zdeňkem Fleischerem a mnoha jinými. Jeho druhdy krásná a pestrá sbírka, kterou měl umístěnou ve skleníku na střeše garáže a také v prostorách půdy pod střechou rodinného domu (mám za to, že patřil k průkopníkům tohoto způsobu umístění sbírky u nás), byla cílem četných návštěv kaktusářů od nás i ze zahraničí.

 

Více na webu IN Cact

Vzpomínka na MVDr. Václava Drbala – nedožitých 86 let

Odchod do kaktusářského nebe je pro každého, kdo jsme postiženi tímto koníčkem, nečekanou ztrátou, zvláště kdy jde o přítele, kterému jsme koukali jako kaktusářští elévové pod prsty, jak se to má dělat. Přestože byl mezi námi velký věkový rozdíl, tak Vašek vždy přistupoval ke každému z nás jako k rovnocennému „odborníkovi“. 

S Erwinem Markusem navázal někdy v 60. letech minulého století přátelský kontakt a díky jemu se do našich sbírek začali dostávat zástupci rodu Sulcorebutia s evidovaným původem, zejména ze sběrů pana Markuse. Ještě v roce 2012 se spolu setkali nad rostlinami v jeho sbírce. Návštěvu spolu oslavili douškem dobrého Starobrna.

(Pokračování textu zde: http://cact.cz/noviny/2014/03/vzpominka.htm)

Seňor Semtex sedmdesátiletý

R feroxy u CotagitaDne 12. října 2010 oslavil své sedmdesátiny ing. Václav Richter z Pardubic, milovník a pěstitel sukulentů a kaktusů, skvělý vyprávěč a parťák  na cestách divočinou.

Je členem klubu kaktusářů Pardubice, kde pracuje jako člen výboru na přípravě mnoha spolkových akcí. Připravil celou řadu přednášek, zejména ze svých cest do Afriky, Jižní Ameriky a Mexika pro kaktusáře v řadě spolků z Česka. Napsal i několik článků do odborných periodik. Využil k tomu vlastní zajímavé a kvalitní fotografie i nekonvenční přístup k objektům fotografického zájmu.

 

Celý článek na I.N. Cact.cz - odkaz.

František Dostál – 75

DostalZdá se, že ten čas s přibývajícím věkem letí nějak rychleji. Připadá nám, že to bylo loni, kdy Franta slavil sedmdesátiny. Franta stál u zrodu pardubického kaktusářského spolku. Z podnětu jeho a Jirky Jiránka se v lednu roku 1967 sešlo dvanáct pardubických  kaktusářů a vznikl Kroužek kaktusářů při ZK Tesla Pardubice. Franta se stal členem výboru a posléze  jednatelem. 

 

Pokračování článku na I.N. Cact.cz - odkaz

Joomla templates by a4joomla